Willa Krystyna - Dźwirzyno

całoroczne noclegi blisko morza

Odwiedź parki krajobrazowe

Rozkoszując się urokami Polskiego Morza, nie można przejść obojętnie obok rozległych parków krajobrazowych. Ukryte wśród tętniącej życiem plaży, stanowią prawdziwe sanktuaria przyrody, zachwycające różnorodnością flory i fauny. Dlatego też, idąc śladem niezwykłości, warto zapoznać się z najważniejszymi nadmorskimi parkami krajobrazowymi. Dziś opiszemy kilka z nich, które warto znać i odwiedzić. Jeden z nich znajuduje się nawet w bardzo bliskiej okolicy…

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu stanowi unikalne miejsce otoczone bagnami i morzem. Został utworzony w 1996 r., a na jego terenie można podziwiać bogactwo roślinności i zwierząt, z których warto wymienić dęby, buki, wierzby, trzciny, rokitnik, rzeżuchę łąkową, czy kruszczyk rdzawoczerwony. Park zamieszkują również różnorodne gatunki ptaków oraz inne zwierzęta, jak żaby, traszki, jaszczurki żyworodne, zaskrońce zwyczajne i żmije zygzakowate. Warto dodać, że park oferuje wiele ścieżek i tras rowerowych do zwiedzania.

Nadmorski Park Krajobrazowy, położony na Półwyspie Helskim, Białogórze i Władysławowie, jest jednym z najstarszych parków w Polsce, utworzonym w 1978 r. Jego różnorodne krajobrazy zamieszkują takie rzadko spotykane gatunki roślin jak aster solny, lnica wonna, bażyna czarna oraz zwierzęta takie jak foki szare i rzadkie gatunki ptaków. Na terenie parku znajdują się również liczne rezerwaty przyrody i ścieżki edukacyjne.

Sprawdź też: nocleg nad morzem – jak wybrać najlepszy?

Trójmiejski Park Krajobrazowy, położony w gminach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Wejherowa, Rumi, Redy i Szemud, istnieje od 1979 roku. Charakteryzuje się niezwykłym krajobrazem polodowcowym, obfituje w lasy i wiele gatunków zwierząt. Teren parku obejmuje 10 rezerwatów przyrody i oferuje wiele szlaków turystycznych.

Kaszubski Park Krajobrazowy, utworzony w 1983 r., charakteryzuje się polodowcowa rzeźbą terenu, z licznymi wzgórzami, pagórkami i urokliwymi jeziorami. Na terenie parku znajdują się lasy bukowe, bory sosnowe i świerkowe, a także wiele gatunków roślinności podlegających ścisłej ochronie. Można tu spotkać różnorodne gatunki ptaków, gadów, płazów i ssaków. Jego polodowcowa rzeźba terenu jest przepiękna – od moren tworzących wzgórza i pagórki, poprzez ryglowe doliny z urokliwymi jeziorami, aż po rozległe równiny z piasków i żwirów. Jego lasy bukowe, bory sosnowe i świerkowe kryją w sobie bogactwo roślinności, w tym buczynę storczykową – rzadko spotykane zbiorowisko. Na terenie parku przemieszczają się gatunki takie jak tracze, sowy włochatki, cyraneczki i zimorodki. Występują tu też gady, płazy i ryby. Podczas wizyty w Kaszubskim Parku Krajobrazowym można korzystać z dobrze oznaczonych szlaków pieszych i rowerowych, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki tego obszaru.

Podczas odwiedzin wybrzeża warto wyrwać się z tłumów na plażach i zanurzyć się w magiczny świat naszych parków krajobrazowych. Te zielone enklawy przyrody oferują nie tylko oddechowe widoki, ale także możliwość poznania niezwykłej różnorodności flory i fauny. Odwiedzając te miejsca, można docenić bogactwo naszego kraju i zrozumieć, dlaczego ochrona tych obszarów jest tak ważna.